Lechia odpada z eliminacji do Ligi Europy po dogrywce

W rewanżowym meczu II rundy eliminacyjnej Ligi Europy Lechia Gdańsk po dogrywce przegrała na wyjeździe 1-4 z duńskim Brøndbyernes IF i odpadła z rozgrywek. W pierwszym spotkaniu zdobywcy Pucharu Polski wygrali 2-1.

Lechia odważnie rozpoczęła spotkanie, lecz z upływem czasu do głosu doszli gospodarze. W 13. minucie niecelnie z dystansu strzelał Kevin Mensah. Dwie minuty później po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Dominika Kaisera strzałem głową Dušana Kuciaka pokonał Paulus Arajuuri. W 20. minucie Simon Tibbling ograł Karola Filę i z ostrego kąta strzelił obok bramki Lechii. Lechia odpowiedziała dziewięć minut później. Po krótkim rozegraniu rzutu rożnego zza pola karnego uderzał Lukáš Haraslín. Strzał Słowaka zablokował Kamil Wilczek. Dwie minuty później Wilczek po wrzutce z rzutu rożnego uciekł obrońcom Lechii, ale po jego próbie piłka poszybowała nad bramką Lechii.

W 33. minucie po dośrodkowaniu Filipa Mladenovicia futbolówka trafiła do Haraslína. Słowak w dobrej sytuacji nieczysto trafił w piłkę przez co Marvin Schwäbe nie miał problemów z interwencją. W kolejnych minutach Duńczycy wciąż przeważali. W 34. minucie Tibbling ponownie poradził sobie z Filą i oddał strzał przy bliższym słupku bramki Lechii, który z trudem na rzut rożny sparował Kuciak. Po chwili kolejny raz po dośrodkowaniu z rzutu rożnego bliski strzelenia gola Arajuuri. W 38. minucie Simon Hedlund dostał dużo swobody przed polem karnym i oddał groźny strzał, po którym futbolówka odbiła się od poprzeczki.

Osiem minut po przerwie Brøndby powiększyło swoje prowadzenie. Na prawej stronie Hedlund ograł Mladenovicia i dograł piłkę do niepilnowanego Wilczka. Polski napastnik strzałem z pierwszej piłki pokonał Kuciaka. Dwie minuty później Hedlund otrzymał podanie od Tibblinga, obrócił się i oddał techniczny strzał zza pola karnego, po którym futbolówka nieznacznie minęła słupek bramki Lechii. W drugiej połowie meczu Lechia nie stwarzała sobie zbyt dużo sytuacji. W 61. minucie wprowadzony z ławki Maciej Gajos z rzutu wolnego strzelił prosto w mur. Minute później po dograniu Mensaha Kaiser mimo asysty rywali bez większych problemów opanował piłkę. Jego strzał po ziemi był jednak niecelny. Minutę później świetną interwencją popisał się Kuciak. Bramkarz Lechii przerzucił futbolówkę nad poprzeczką bo strzale z bliska Tibblinga.

Szczęście uśmiechnęło się do Lechii w 66. minucie. Z prawej strony boiska Sławomir Peszko dorzucił futbolówkę wprost na głowę Flávio Paixão, który strzałem głową pokonał Schwäbe. Strzelona bramka poderwała podopiecznych Piotra Stokowca do gry. W 74. minucie strzał Haraslín został zablokowany a próbującego dobić Peszkę uprzedził bramkarz gospodarzy. W 82. minucie gospodarze odpowiedzieli. Hedlund dograł do wybiegającego na wolne pole Kaisera, a ten z ostrego kąta trafił w słupek. W 90. minucie po nieudanym rozegraniu rzutu wolnego mocno, ale bardzo niecelnie uderzał Josip Radošević. Chwilę później groźnie było pod bramką Lechii. Po dograniu Wilczka z boku pola karnego niecelnie z powietrza uderzył Jesper Lindstrøm.

W 92. minucie z prawej strony Haraslín próbował dograć do wbiegającego Flávio Paixão, lecz Portugalczyka uprzedził Schwäbe, który złapał piłkę. Dwie minuty później Duńczycy strzelili trzeciego gola. Z prawej strony futbolówkę dośrodkował Mensah, a piłkę do bramki skierował wprowadzony z ławki Lindstrøm. W 105. minucie po strzale Mikaela Uhre z szesnastego metra piłka trafiła w słupek. W drugiej części dogrywki røndby wciąż przeważało. W 108. minucie Lindstrøm przechwycił piłkę w środku pola, wykorzystał błąd Augustyna i oddał strzał na bramkę, który obronił Kuciak. Sześć minut później z narożnika pola karnego strzelał Peszko, ale jego strzał bez problemów obronił Schwäbe. W 118. minucie Gdańszczan dobił Lindstrøm, który po szybkiej kontrze w sytuacji sam na sam pokonał Kuciaka. W samej końcówce na bramkę gospodarzy uderzał jeszcze Artur Sobiech, lecz jego próba została zablokowana.

1 sierpnia 2019, 19:30 – Brøndby (Brøndby Stadion)
Brøndbyernes IF 4-1 pd. Lechia Gdańsk
Paulus Arajuuri 15, Kamil Wilczek 53, Jesper Lindstrøm 94, 118 – Flávio Paixão 66

Brøndby: 1. Marvin Schwäbe – 14. Kevin Mensah, 6. Hjörtur Hermannsson, 23. Paulus Arajuuri, 3. Anthony Jung – 22. Josip Radošević, 21. Lasse Vigen (78, 42. Tobias Børkeeiet), 7. Dominik Kaiser – 27. Simon Hedlund (90, 18. Jesper Lindstrøm), 20. Kamil Wilczek, 12. Simon Tibbling (70, 11. Mikael Uhre).

Lechia: 12. Dušan Kuciak – 19. Karol Fila, 25. Michał Nalepa, 26. Błażej Augustyn, 22. Filip Mladenović – 17. Lukáš Haraslín (97, 27. Rafał Wolski), 9. Patryk Lipski, 35. Daniel Łukasik (57, 7. Maciej Gajos), 36. Tomasz Makowski, 31. Žarko Udovičić (57, 21. Sławomir Peszko) – 28. Flávio Paixão (97, 90. Artur Sobiech).

żółte kartki: Jung, Uhre, Børkeeiet – Mladenović, Peszko.

sędziował: Miroslav Zelinka (Czechy).